Udział w wycieczce firmowej bez podatku PIT
Urząd Skarbowy potwierdza, że wycieczka firmowa jest bez podatku dochodowego.Tzn.: ani obecni i byli pracownicy, ani członkowie ich rodzin nie mają przychodu, gdy uczestniczą w wycieczce integracyjnej.
Odkąd zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) stanowisko organów podatkowych w kwestii wyjazdów integracyjnych jest już ugruntowane. Interpretacje są korzystne nie tylko w odniesieniu do pracowników, ale też członków ich rodzin, a także byłych pracowników.
Tym razem z pytaniem zwróciła się samorządowa jednostka budżetowa. W ramach działalności kulturalno-oświatowej zamierzała ona organizować dla swoich obecnych i byłych pracowników (emerytów i rencistów) oraz członków ich rodzin wyjazdy do kina, teatru, filharmonii itp. Planuje zapewniać bilety wstępu, przejazdy autokarem oraz ewentualnie wspólny posiłek.
Wyjazdy miały być dofinansowywane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), a wysokość dopłat uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uczestnika wyjazdu. Częściowo więc koszty wyjazdu byłyby pokrywane przez samych uczestników.
Pytająca podkreśliła, że wyjazdy będą dostępne dla wszystkich uprawnionych i będą miały charakter integracyjny. Tym samym – jak przekonywała – wpłyną na polepszenie atmosfery panującej pomiędzy pracownikami, poprawę wzajemnych relacji służbowych oraz zwiększenie motywacji do pracy.
Czy dofinansowanie wyjazdów firmowych jest przychodem uczestników?
Jednostka uważała, że przychód po stronie uczestników wycieczek nie powstaje. Przekonywała, że gdyby wyjazd nie został dofinansowany, to zapewne osoby te nie wzięłyby udziału w takim przedsięwzięciu.
Argumentem był tu wyrok TK z 8 lipca 2014 r. Trybunał orzekł, że „za przychód pracownika mogą być uznane świadczenia, które zostały spełnione za zgodą pracownika, zostały spełnione w jego interesie i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść oraz korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi”.
Interpretacja dyrektora KIS była korzystna.
On również przywołał wyrok TK i przypomniał, że w ocenie trybunału obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego – nie jest spełnione, gdy pracodawca proponuje swoim pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych, choćby organizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe). W tym przypadku bowiem, nawet jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu dobrowolnie, to po jego stronie nie pojawia się żadna korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 27 września 2019 r., sygn. 0115-KDIT2-2.4011.307.2019.1.MD